Praha nabídne dostupné bydlení na principu baugruppe – spolkové bydlení
Výběr jazyka:
Administrace

Praha nabídne dostupné bydlení na principu baugruppe – spolkové bydlení


08.06.2020
Vedení Prahy představilo další krok k řešení současné bytové krize. V hlavním městě by se již příští rok mohlo začít stavět podle konceptu „baugruppe“, který se osvědčil v Německu či Švýcarsku. Principem je koncept spolkového bydlení.
 
Podle principu spolkového bydlení město vytipuje nevyužívané pozemky, které dá k dispozici pro spolkovou výstavbu. Spolky založené buď přímo občany, nebo prostřednictvím profesionálního organizátora, se o ně budou moci ucházet v soutěži, kde získají právo stavby, a na vlastní náklady postaví bytový dům. Město pak v objektu získá určitý počet bytů, v nichž může nabídnout bydlení potřebným profesím, jako jsou učitelé, záchranáři či policisté. Jedná se o nový model výstavby, který bude tvořit doplněk ke klasickým developerským projektům či družstevnímu bydlení.
 
Důležitou součástí celého systému je financování. To je rozloženo na několik generací a nezatěžuje tak neúměrně první generaci, která vlastní bydlení pořizuje. Na vývoji modelu financování město spolupracuje s Komerční bankou. Jaký finanční produkt zvolí, to bude záležet na samotných spolcích.
 
Do soutěže o možnost postavit dům na městském pozemku se může přihlásit spolek, který splní městem předem stanovená pravidla. Město pak vybere takový spolek, který bude daným podmínkám vyhovovat nejlépe. Zájemci se mohu již nyní informovat na spolkyprobydleni@praha.eu.