Sedm otázek pro Ladislava Čapka z Intellmaps
Výběr jazyka:

Sedm otázek pro Ladislava Čapka z Intellmaps


24.12.2024

Společnost Intellmaps je příkladem úspěšného českého technologického start-upu. Za pouhých sedm let existence se vyšvihla ke špičce firem, které se zabývají digitální pasportizací nemovitostí a tzv. digitálními dvojčaty. Nejen o tom, jak spolupracují s pražskými městskými částmi, jsme si povídali s jednatelem společnosti - panem Ladislavem Čapkem.


Jakým způsobem spolupracujete s Prahou a jejím městskými částmi v rámci správy nemovitostí?

Spolupracujeme s několika městskými částmi, jako je Praha 6, 8 , 9, 10, nebo s Prahou - Vinoř a postupně pro tyto městské části digitalizujeme jejich nemovitosti, které mají ve správě. U Vinoře jsme teď kompletně zdigitalizovali všechny budovy. Začali jsme bytovými domy, kde potřebovali zjistit přesně dispozice a výměry bytů a pokračovali úřadem městské části, zdravotním střediskem a dále jsme šli směrem k veškerým nebytovým prostorám, které pronajímali, až ke dvěma školám a školce. Dá se říci, že v tuto chvíli jsou první pražskou městskou částí, nejspíše i první mezi obcemi a městy v ČR, která bude mít kompletní digitální dvojče všech nemovitostí, které mají ve správě.


Zmínil jste digitální dvojče. Co si pod tímto názvem mají, v rámci moderní správy budov, naši čtenáři představit?


Digitální dvojče je zjednodušeně přenesení viditelné reality do virtuálního prostoru. Říkáme, že digitální dvojče má několik fází. Budovy dnes nemají buď žádné plány, nebo jen v papírové verzi. Ty papírové za pomocí moderní technologie naskenujeme a digitalizujeme. Následně jdeme dál a vytvoříme databázi s prostorovou indexací, kde se data již mohou v reálném čase měnit. Dále už je možné mít data v tzv. BIMu (Building Information Modeling). Aby se data mohla měnit v reálném čase, tak tam integrujeme třeba i senzory CO2, teploty, vlhkosti, nebo i pohybující se předměty. Aby to bylo jednoduché pro uživatele na uchopení, máme tři rozhraní: Každé digitální dvojče je vytvořené ve 3D, dále ve 2D, což je jednoduché pro lidský mozek a jako poslední: pohled ve street view., kde je perfektně vidět, jak to vypadá v reálném světě včetně technologií, což je průsečík statických a digitálních dat.

Kdo je vaším partnerem, nebo možná hlavním uživatelem, z hlediska pracovníků městských částí?

Jsou to většinou správci majetku. To znamená lidi, kteří se starají o budovy, řeší pronájmy, nebo jsou to facility manažeři, kteří musí dávat pozor na revize. Jsou to také lidé z investičních oddělení, dá se říci, že vlastně všichni, kteří potřebují řešit podklady pro projekty týkající se nemovitostí.

Před pár dny vaše společnost získala ocenění za technologický, ekonomický a sociální přínos pro oblast stavebnictví Vizionář 2024. Za jaké konkrétní projekty to bylo?
Nebylo to tak úplně za konkrétní projekty, ale za dlouhodobou činnost právě v rámci digitálních dvojčat. To, že naše technologie není určená pouze vysoce specializovaným odborníkům, kteří by byli jediní, kdo umí obsluhovat technologie jako CAD, ale proto že naše data jsou přístupná pro běžné zaměstnance úřadů a firem bez potřeby specializovaných školení. Tato data dokážeme zpřístupnit široké veřejnosti.


Jak vypadá legislativa ve vašem oboru a co nás v nejbližší době na tomto poli čeká a nemine?

Evropská unie a i Česká republika tlačí na digitální pasportizaci nemovitostí i infrastruktury. Od letošního roku je nový stavební zákon, podle kterého musí mít každá budova stavební dokumentaci. Pokud jí nemá, může být vlastník pokutován až do výše 400.000 korun a úřad mu nařídí pasportizaci. Pasportizaci tedy musí mít opravdu každá budova ze zákona.

Druhý zákon, BIM koncepce, prošla schvalováním na vládě a čekáme, že v nejbližších měsících projde parlamentem. Ta přináší novou zákonnou povinnost zejména státní správě, krajům a patrně i obcím tak, aby se všechny nadlimitní zakázky, dělali v BIMu. Na konci každé stavební realizace musí investor dostat použitelná data v digitální formě.

Jak vnímáte stav digitalizace nemovitostí v Praze nebo možná spíše v celé České republice oproti situaci ve světě?

Ve světě, zejména ve Skandinávii jsou obecně hodně před námi. Pokud už nějaká dokumentace nemovitostí u nás v ČR je, tak to je směs papírových výkresů, občas CAD dokumenty, často ve formě, ve které se nevyznám ani já, coby geodet, natož běžný občan. Digitalizace nemovitostí v České republice je obor s potenciálem na desítky let dopředu.


Jaké pražské projekty máte před sebou pro rok příští?

Bohužel nesmím komentovat přímo konkrétní projekty, ale chystáme se s digitalizací pokračovat v dalších městských částech. Každá část nemá rozpočtové možnosti jako Vinoř, která digitalizovala ve velkém v průběhu jednoho roku, takže městské části to řeší „salámovou metodou”a digitalizují postupně podle priorit, aby to měly do budoucna vyřešené.

Děkujeme za rozhovor