Praha představila novou podobu Václavského náměstí, vrátí se tramvaje a přibydou stromy
Výběr jazyka:
Administrace

Praha představila novou podobu Václavského náměstí, vrátí se tramvaje a přibydou stromy


21.10.19
Pražští radní schválili aktualizaci návrhu proměny Václavského náměstí. Nový návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. I nadále v návrhu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst. Na aktualizaci návrhu se podílel Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).
 
Praha má návrh na proměnu celého Václavského náměstí od roku 2005. Vítězný návrh, který vznikl ve spolupráci ateliéru Cigler Marani Architects (dnes Jakub Cigler Architekti) a Atelieru DUA, tehdy vzešel z urbanisticko-architektonické soutěže. Nyní se aktualizovala část návrhu, která řeší horní část náměstí, a projekt se významně přiblížil realizaci.
 
Dopravní podnik hl. m. Prahy již vybral generálního projektanta dokumentace pro stavbu tramvajové trati. Projektant bude všechny kroky koordinovat s autory aktualizovaného návrhu náměstí. Dalším krokem bude zajistit hlavního inženýra projektu, který bude mít na starosti technickou koordinaci s jednotlivými investory a jejich projektanty. Na celkovou kvalitu revitalizaci veřejného prostoru a řešení tramvajové trati bude z pohledu města dohlížet IPR Praha. Předpokládá se, že s revitalizací by se mohlo začít v roce 2022.