„Celkově bylo rekonstruováno dvacet kobek, z toho jsou tři toalety, tři galerie, dvě dílny, tři ateliéry, v jedné je pobočka Městské knihovny, ve zbytku pak kavárny. Rekonstrukce náplavek stála téměř 174 milionů korun,“ doplňuje Jan Chabr, radní hlavního města Prahy pro majetek.
Hlavní myšlenkou návrhu rekonstrukce kobek bylo co možná nejjednodušší a nejčistší propojení vnitřního a vnějšího prostoru. Vizuálně a výtvarně je nejviditelnější doplnění obloukové klenby kobek o velká kruhová okna, která fungují jako otáčivé pivotové dveře. Původně pracoval architekt Petr Janda se svislým a vodorovným překlopením, nakonec z finálního propracování vyplynula diagonální osa. Je snadnější pro otevírání a je nejbezpečnější. Technologicky je vybavení kobek řešeno na maximální současné úrovni: všechny kobky mají skrytý systém vnitřního řízení prostředí kombinující vzduchotechniku s rekuperací, podlahové topení a infrazářiče. To platí i pro kobky na Hořejším nábřeží.
Po dokončení rekonstrukce se mohou návštěvníci těšit celkem na 20 kobek. Do 11 z nich se vrátí 6 původních nájemců. Na Rašínově nábřeží to jsou společnosti Bajkazyl, Zyos nebo Pražská paroplavební společnost a ve dvou kobkách Avoid Gallery. Na Hořejším nábřeží pak, tak jako dříve, kobky využijí například Alja s.r.o. nebo Calm Down Production.
Pro nové nájemce je přichystáno 7 kobek, v tuto chvíli je známo 5 nových nájemců, přičemž každý z nich bude sídlit v jedné. Na Rašínově nábřeží jde o Tiskárnu na vzduchu. Na Hořejším nábřeží bude otevřena Kavárna Cibulák, DIY dílna, Šafy Production a Městská knihovna v Praze. Další dvě kobky v tuto chvíli čekají na vysoutěžení nových nájemců, ve dvou posledních pak vzniknou veřejné toalety.