Soutěž Adapterra Awards pořádaná Nadací Partnerství hledá nejlepší příklady adaptací na změnu klimatu. Díky tomu se ukázkové projekty mohou replikovat na dalších místech v České republice. Do letošního pátého ročníku se přihlásilo 115 projektů, což je nejvíce v historii soutěže. O vítězství budou ve finále bojovat celkem tři projekty na území metropole. Detailní informace jsou k dispozici na: adaptrerraawards.cz.
Soutěž Adapterra Awards organizuje Nadace Partnerství ve spolupráci s odborným garantem Integra Consulting. Do soutěže obce, kraje, jednotlivci i organizace přihlašují stavby, krajinné úpravy a inovace, které pomáhají postupně připravovat českou krajinu a města na změnu klimatu. Nejčastěji tak zvyšují odolnost vůči vlnám veder, suchu nebo dalším extrémním klimatickým jevům, jako jsou vichřice či povodně. Celkem se soutěží o pět hlavních cen. Čtyři jsou v kategoriích Zastavěná území, Náš domov, Volná krajina a Pracovní prostředí, které vybírá porota složená z předních českých odborníků na adaptace. Cenu sympatie uděluje veřejnost v samostatném hlasování. Do finále se v letošním roce dostaly tři projekty na území hlavního města.
Porota uděluje také speciální ocenění, mezi něž patří Cena Prahy pro nejlepší projekt na tomto území. Každý z finálových projektů navštívil nejméně jeden porotce. Se všemi finálovými projekty se potom osobně seznámili organizátoři soutěže. Vítězné projekty vyhlásí Adapterra Awards na slavnostním vyhlášení spojeným s konferencí 1. listopadu 2023 v Praze. Detaily k projektům a hlasování nalezne veřejnost na adaptrerraawards.cz.
Finálové projekty na území hlavního města:
- Green Port Strašnice
- Hospodaření s vodou v Toulcově dvoře
- Revitalizace Rokytky nad Hořejším rybníkem
Stručný harmonogram soutěže:
- 1. 8. – 15. 10. 2023 – Online hlasování veřejnosti o Cenu sympatie na webu www.adapterraawards.cz
- 1. 11. 2023 – Vyhlášení vítězů a konference věnovaná adaptačním opatřením v Praze
Součástí pražského Toulcova dvora jsou mokřady a lužní les | Foto: Nadace Partnerství, Vojta Herout