Hlavní město odpustí Správě železnic 150 milionů korun za pronájem pozemků pro stavbu železniční trati mezi Bubny a Výstavištěm 
Výběr jazyka:

Hlavní město odpustí Správě železnic 150 milionů korun za pronájem pozemků pro stavbu železniční trati mezi Bubny a Výstavištěm 


03.04.2023

Radní hl. m. Prahy schválili smlouvu o výpůjčce se Správou železnic (SŽ) za účelem zajištění modernizace železniční trati mezi Bubny a Výstavištěm. Celkem tak Správa železnic ušetří za zábor prostranství více jak 150 milionů korun. Důvodem je kromě deklarace podpory záměru modernizace trati mezi Prahou a Letištěm Václava Havla ze strany města také to, že SŽ zrekonstruuje některé komunikace u této trati ve vlastnictví metropole. Pozemky bude mít tato organizaci k dispozici ve výpůjčce přibližně od poloviny tohoto dubna do konce příštího roku.

Hlavní město vypůjčí od poloviny dubna do konce roku 2024 Správě železnic části komunikací Bubenské nábřeží, Bubenská, Strojnická a U papíren k zajištění stavby „Modernizace trati Praha-Bubny - Praha-Výstaviště“. Celkově se jedná o 14 112 m2 prostranství. 

Modernizace železnice mezi Bubny a Výstavištěm je v současnosti největší probíhající infrastrukturní stavbou, kde je investorem stát, a nikoliv Praha.

Spolupráce hl. m. Prahy a SŽ tak zajistí šetření prostředků, které organizace do této stavby investuje. Pokud by metropole pozemky Správě železnic nevypůjčila, musela by za zábor zaplatit městu celkem 150 081 120 korun.