Městská nájemní agentura slaví první narozeniny. Za rok přijala do správy téměř 40 bytů, v nichž zabydluje lidi v bytové nouzi
Výběr jazyka:

Městská nájemní agentura slaví první narozeniny. Za rok přijala do správy téměř 40 bytů, v nichž zabydluje lidi v bytové nouzi


23.06.2022

Přesně před rokem založilo hlavní město Praha Městskou nájemní agenturu (MNA) pro Pražany v bytové nouzi. Za tu dobu MNA zajistila ubytování pro 23 domácností, spravuje 36 bytů a ty volné právě zabydluje. Zájem vlastníků bytů předčil očekávání. MNA se stává systémovým prvkem v zajištění bydlení pro nízkopříjmové domácnosti v Praze. Do roku 2030 proto plánuje spravovat přes 500 bytů.

Městská nájemní agentura funguje jako spojka mezi majiteli pražských bytů a nájemníky tím, že majitelům nabízí sadu důležitých garancí a služeb, zejména pravidelné hrazení garantovaného příjmu. Nájemníkům poskytuje podporu při bydlení nebo zprostředkuje sociální služby. Provozována je Centrem sociálních služeb Praha.

V rámci poptávání bytů agentura dostala přes 100 nabídek. Dohromady nyní agentura disponuje 36 byty. Zájem o její služby na straně majitelů tedy předčil očekávání i kapacitní možnosti. Z hodnocení pak vyplývá, že hlavní motivací majitelů k nabídnutí volného bytu agentuře byl úbytek starostí, vhodně nastavené garance a sociální přesah.

Za první rok agentura přijala okolo 50 klientů. Zabydlela celkem přes 20 domácností a další budou brzy následovat. Zabydlování v soukromých bytech je pro mnohé klienty náročný krok a ke stabilizaci potřebují podporu agentury i dalších institucí. Tam nejen agentura, ale také další podpora včetně sociálních služeb naráží na své limity.

Zmíněné hodnocení agentury ze strany spolupracujících majitelů i klientů ukazuje, že jsou se službou spokojeni a doporučili by ji dále. Ze strany majitelů byla pozitivně vnímána především rychlost, profesionalita a naplnění principů fungování agentury v praxi.