První projekt hl. m. Prahy na Dostupné družstevní bydlení by měl vzniknout v Praze 5 v Radlické ulici
Výběr jazyka:

První projekt hl. m. Prahy na Dostupné družstevní bydlení by měl vzniknout v Praze 5 v Radlické ulici


01.11.2021

Rada hl. m. Prahy schválila uzavření Memoranda o spolupráci při realizaci projektu Dostupného družstevního bydlení v lokalitě Radlická s městskou částí Praha 5. Hlavní město chce založit bytové družstvo a následně by zde mělo vzniknout až 266 nových bytů. Cílem je přispět k rozšíření možností cenově dostupného bydlení pro obyvatele na území Prahy.

Projekt podpory Dostupného družstevního bydlení s participací hlavního města schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy v prosinci 2020. V dalším kroku se hlavní město zaměřilo na vytipování potenciálně vhodných lokalit pro výstavbu družstevního bydlení, z nichž byly jako první vybrány pozemky v Radlické ulici v Praze 5, které jsou ve vlastnictví hl. m. Prahy.

Objekt pro dostupné družstevní bydlení na Radlické by měl mít po dokončení v příštích letech hrubou podlažní plochu zhruba 20 tisíc metrů čtverečních a skládat by se měl minimálně ze dvou bloků se samostatnými vchody. Bytů by se zde mohlo nacházet 221 až 266, jejich průměrná výměra se má pohybovat v rozmezí 54 až 65 metrů čtverečních.

Vzhledem ke stále vyšším cenám nemovitostí v hlavním městě, které již několik let rostou průměrným tempem minimálně 10 % ročně, je smyslem chystaných projektů Dostupného družstevního bydlení výstavba cenově přijatelného družstevního bydlení určeného zejména pro střední příjmové skupiny, které mají problém dosáhnout na vlastní bydlení.

Projekt ale bude výhodný také pro město, které se rovněž stane členem družstva a v realizovaných projektech bude v budoucnu mít dispoziční právo k jedné třetině bytů.